ولیمه دادن چیست و چگونه برگزار می شود ؟ - 5.0 out of 5 based on 1 vote

ولیمه دادن چیست و چگونه برگزار می شود ؟

ولیمه دادن چیست و چگونه برگزار می شود ؟

 

ولیمه دادن یکی از رسم های از زمان قدیم است که چندین نفر از اقوام و همسایگان را یک ضیافت ناهار یا شام می دهند . 

برای چی باید ولیمه بدیم ؟

ولیمه بر چند چیز است : ازدواج ، تولد فرزند ، بازگشت از سفر مکه ، ختنه فرزند و خرید منزل 

اکثر مسلمانان بر این باورند که ولیمه دادن کدورت ها را از دل دور می کند و افراد را به همدیگر نزدیک تر می کند و باعث افزایش رزق و روزی خانواده ها می گردد . 

آداب و اصول سنت ولیمه دادن

در ولیمه بایستی حداقل 10 نفر از افراد خانواده ، یا اقوام و همسایگان به صرف شام یا ناهار دعوت شوند و چه بهتر است که افراد کم بضاعت و بی بضاعت به این مراسمات دعوت شوند . همه ما ولیمه دادن را فقط برای مهمانی بعد از بازگشت از خانه کعبه می شناسیم و باقی مواردی را که در بالاتر به آنها اشاره شد را به عنوان ولیمه به حساب نمیاوریم و بیشتر به آن شیرینی دادن می گویند . 

ولیمه دادن اصلا امری واجب نیست بلکه امری مستحب است که خانواده می توانند این کار را انجام دهند و خداوند نیز آن را دوست دارد . 

هدف از ولیمه دادن چیست ؟ 

ولیمه دادن به معنای سیر کردن یک وعده غذایی افراد است که امام صادق (ع) فرمودند ولیمه دادن جایز است که افراد مسکین در اولویت باشند و بعد باقی افراد . مسکین در ترجمه با فقیر متفاوت است ، مسکین کسی است که به سختی زندگی خود را می گذراند اما به روی خود نمیاورد و آبرومندانه زندگی می کند و فقیر کسی است که نداری خود را برای عموم فاش می کند . البته این بدان معنی نیست که افراد آشنا و کسانی که دارا هستند را به این مهمانی دعوت نکنیم خیر اما بایستی اولویت بندی شود و چه بهتر که غنی و مسکین در کنار هم غذا بخورند . 

در نهایت ولیمه دادن یک امر کاملا مورد پسند خداوند است که می تواند یکی از آن ها غذا دادن باشد اما فقط به این ختم نمی شود و حتی می تواند برای کمک هزینه زندگی برای افراد ، حتی ساخت مساجد و مدارس و دیگر موارد نیز باشد . 

به اشتراک بگذارید

نویسنده

امین امیدوار

تالار سرچ 

بزرگترین مرجع معرفی تالار های پذیرایی در تهران